Parfémy se podle vůně dělí do několika základních skupin, které se mezi sebou mohou kombinovat. Toto dělení je jedním z mnoha, existuje jich mnohem více.
Květinové
Pravděpodobně největší skupina; hlavní složky kompozice tvoří květiny – jasmín, růže, konvalinky, ylang-ylang, tuberóza, kosatec, fialka a další. Obvykle se jedná o dámské vůně, ale v této kategorii najdeme i pánské. V dřívějších dobách (do začátku 20. století) bývaly i pánské vůně převážně květinové. Parfémy vonící převážně nebo pouze po jedné květiny se nazývají soliflory. Typickými podskupinami květinových vůní jsou květinově-orientální, květinově-ovocné nebo květinově-aldehydové.
Příklady:
květinový soliflor: A La Nuit (Serge Lutens) – jasmín; Pur Désir de Lilas (Yves Rocher) – šeřík
čistě květinová vůně: Paris (Yves Saint Laurent), L’Air du Temps (Nina Ricci)
květinově aldehydová: No. 5 (Chanel), White Linen (Estée Lauder)
květinově zelená: Vent Vert (Pierre Balmain), Envy (Gucci)
květinově ovocná: Éclat d’Arpège (Lanvin), Rock’n Rose (Valentino)
pánské květinové vůně: The One (Dolce & Gabbana), Le Mâle (Jean Paul Gaultier)
Orientální
Obvykle těžší, smyslné, teplé kompozice, v nichž převládají složky jako ambra, vanilka, kadidlo, santalové dřevo, koření. Často se označují jako ambrové; název pochází od slavného parfému značky Coty – Ambre Antique (1905). Mezi orientální vůně se počítá i nová skupina vůní gurmánských s výraznými tóny složek jako vanilka, čokoláda, káva, pražené oříšky atd.
Příklady:
Coco (Chanel), Dune (Dior), Opium (Yves Saint Laurent), Youth-Dew (Estée Lauder), Obsession (Calvin Klein)
Gurmánské vůně:
Angel (Thierry Mugler), Code (Armani), Addict (Christian Dior), Shalimar (Guerlain),
Chyprové (též cypřišové)
Skupina byla pojmenována podle vůně Chypre značky Coty, vytvořené roku 1917 (parfumér François Coty se údajně inspiroval svou dovolenou na Kypru, francouzsky Chypre). Základními složkami chyprových vůní je větvičník („dubový mech“), bergamot a labdanum, obvykle i pačuli. Jedná se o sušší, dřevité, elegantní vůně. Časté jsou kombinace chyprových tónů s květinovými nebo zelenými.
Příklady: Miss Dior (Christian Dior), Mitsouko (Guerlain), No.19 (Chanel)
Citrusové
Svěží, šťavnaté vůně s výraznou citrusovou složkou (pomeranč, bergamot, citron, limeta). Patří sem dámské i pánské vůně, často také bývají citrusové parfémy označovány jako unisexové, tedy vhodné pro obě pohlaví. Citrusové tóny se kombinují např. s dřevitými, kořeněnými či květinovými.
Příklady: O-Zone (Sergio Tacchini), CK One (Calvin Klein), Escale a Portofino (Christian Dior).
Dřevité
Parfémy, v nichž hrají prim dřevité tóny – santalové dřevo, cedrové, růžové dřevo, vetiver atd. Dřevité tóny jsou typické pro dámské i pánské vůně a kombinují se obvykle s orientálními složkami, kořením, květinami a citrusy.
Příklady:
dámské: Samsara (Guerlain), Sensuous (Estée Lauder)
pánské: Tumulte pour Homme (Christian Lacroix)
Kožené
Speciální kategorie zahrnující vůně, v nichž jsou patrné složky imitující vůni kůže. Patří sem pánské vůně (často s tóny kadidla, tabáku, dřev) i dámské (kombinace s květinami nebo chyprovými tóny).
Příklady:
Kelly Calèche (Hermès), Cabochard (Grès), Miss Balmain (Balmain)
vůně kapradí (fougère)
Takřka bez výjimky pánská skupina. Typickými složkami jsou levandule a kumarin. Její francouzský název znamená „kapradí“. Dějiny této skupiny sahají do XIX. století, kdy vznikla první kompozice vůní z této skupiny, Fougère Royale („Královské kapradí“).
Příklady: Guerlain pour Homme (Guerlain)